Ultrazvukové vyšetření prsu

Ultrazvukové vyšetření je základní vyšetřovací metodou pro ženy do 40 let věku nebo doplňující vyšetření k mamografii.

Pomocí vyvolávacího číselného systému Vás pozveme do kabinky, kde si za sebou zamknete dveře, odložíte si od pasu nahoru a vyčkáte na vyzvání ke vstupu do ordinace.

Ultrazvukové vyšetření není nijak bolestivé, pohodlně u něj ležíte na zádech, máte ruce za hlavou a natáčíte se na bok podle pokynů vyšetřující lékařky.

Vyšetření probíhá pomocí ultrazvukové sondy, kterou Vám lékařka přejíždí po prsou a sleduje obraz prsní tkáně na obrazovce. Sonda vytváří ultrazvukové vlnění, které proniká tkání prsu a různě se odráží zpět a je sondou zase snímáno. Při vyšetření je nutné uvést všechny klinické obtíže, které Vás v současné době trápí (hmatná bulka, sekrece, apod.)

Lékařka rovnou vyhodnotí nález, asistentce nadiktuje zprávu, kterou ihned po vyšetření dostanete do ruky. V některých případech je nutné provést histologické ověření pomocí biopsie nebo punkci – na tyto výkony Vás v případě potřeby objednáme, termíny máme zpravidla do týdne.

Žádná speciální příprava před ultrazvukovým vyšetřením není, je však vhodné vyhnout se použití tělových krémů a tuhých antiperspirantů. Ultrazvukové vyšetření se může provádět ve všech fázích menstruačních cyklu, preventivní prohlídku je lepší naplánovat po skončení menstruace vzhledem k hormonálnímu zklidnění prsou a pro Váš větší komfort během vyšetření.

Ultrazvuk není rentgenové vyšetření, lze tedy provést i u těhotných a kojících žen.

Ultrazvuk je ideálním doplňujícím vyšetřením k mamografii, protože ne vždy může snímek poskytnout veškeré informace.  Pomáhá u tzv. denzních (hutných) prsou, kdy není možné rozhodnout, co se v nepřehledné žláze skrývá. Slouží také k rozlišení nejasného ložiska. Naopak u tzv. prázdného prsu a u vyšetření mikrokalcifikací je mamografie plně dostačující a ultrazvuk zde nepodá žádné další užitečné informace.
Bez předchozího mamografického vyšetření lze provést vyšetření ultrazvukem jen u mladých žen. Nezastupitelnou úlohu hraje ultrazvuk při kontrolách reakce zhoubného nádoru na chemoterapii, vyšetření uzlin v podpaží a jizev po mastektomii a po rekonstrukčních výkonech. Pod ultrazvukovou kontrolou se také provádí většina intervenčních výkonů.