Mám potíže

Domů / Pro pacienty / Mám potíže

Náhlá bolest prsu Vás donutila tam sáhnout. Sprchovala jste se, užívala si své oblíbené voňavé mýdlo a najednou jste to ucítila: bulka. Pravidelně se samovyšetřujete nebo právě provádíte první samovyšetření – když je tak doporučované – a najednou najdete něco, s čím si nevíte rady.

Navíc se nemoci prsu neprojevují pouze bulkami. Existují další příznaky, které nám dají vědět o zhoubném onemocnění prsní žlázy.

Milé dámy, především klid. Nádorové onemocnění není krvácení z tepny, nikdy nejde o záležitost tak akutní, abychom nespaly, popřípadě žhavily telefony či dokonce vyhledaly lékařskou pomoc pozdě večer. Vezměte rozum do hrsti.

 

Příznaky

 • Vtažení kůže

  Jde o jeden z nejlépe viditelných příznaků. Na prsu se prokreslí zejména, když se žena prohlíží před zrcadlem a pomalu zvedá ruce nad hlavu. Asymetrické propadnutí (vtažení) kůže je známkou s vysokou mírou podezření.

 • Zarudnutí kůže

  Známkou nádorového onemocnění může být rovněž zarudnutí kůže. Pokud není červený okrsek kůže spojený s bolestí, kterou zná každá žena, která prodělala zánět prsu při kojení, musí se myslet na zánětlivé nádorové onemocnění prsní žlázy. Velmi často při něm bývá zvětšení uzlin v odpovídajícím podpaždí.

 • Bulka

  Většina bulek v prsní žláze je nezhoubných. Některé ženy mají dokonce strukturu žlázy tak „bulkovitou“, že se u nich jedná o normu. Hodně záleží na tom, zda nově objevená bulka patří do struktury žlázy, podkoží, nebo dokonce kůže.

 • Změny na bradavce

  Na bradavce postiženého prsu se objeví žluté, přilnavé šupinky, které při snaze o odstranění krvácejí. Rády se přilepí k podprsence, při svlékání se odtrhnou a objeví se čerstvá krev.

 • Výtok z bradavky

  Projevem zhoubného nádoru prsní žlázy je krvácení z bradavky. Kapky čerstvé, jasně červené krve, které se objeví po zmáčknutí bradavky, ale častěji vytékají samovolně a nechávají otisky na spodním prádle, jsou jasným varovným signálem. Častěji se ale setkáte s výtokem z bradavky mléčného nebo žlutého zabarvení, které má hormonální příčinu a signálem k panice v žádném případě není.

 • Bolestivost

  Bolestivost jako eventuální příznak nádorového onemocnění je záměrně uvedena až na konec. Vnímavost bolesti je velmi individuální. Zejména v souvislosti s nemocemi prsu existuje široká variabilita v popisu obtíží různými ženami. Bolestivost je cenný příznak možného zhoubného onemocnění, není však tak dominantní jako ostatní příznaky.

Co dělat

Ve směsici zmatku a obav není téměř žádná žena schopna uvažovat pragmaticky. Dokud sedím doma se svým strachem, vše se zdá neřešitelné. Staletá moudrost říká, že pokud se zdá, že situace nemá východisko, existují nejméně tři. V této chvíli strachu je třeba udělat jediné: Vyjít se svým problémem ven a začít ho řešit.

Nejbližší akreditované mamografické středisko si můžete vyhledat na webu www.mamo.cz. Při objednání je nezbytné zdůraznit, že mám obtíže, nejdu jen na běžnou pravidelnou prevenci. Je dobré popsat příznaky, které mě donutily k objednání. Po objednání je možné si dojít za svým gynekologem nebo praktickým lékařem a vyžádat si doporučení.

Zde je potřeba zdůraznit, že žádný lékař není povinen vypsat žádanku, pokud nejsou prokazatelné příznaky vážného onemocnění. Přesto se můžete objednat a vyšetření si sama uhradit.

Mladým ženám doporučujeme, aby se na vyšetření prsu objednaly vždy, když mají o stavu své prsní žlázy nějakou pochybnost. To i tehdy, když jejich gynekolog nebo praktický lékař budou vyšetření považovat spíše za zbytečné. Je všeobecnou chybou podceňovat hmatné bulky i ostatní příznaky u mladých žen. Zdravotník si mnohdy nechce připustit, že pacientka ve věku jeho dcery by již mohla mít zhoubné onemocnění prsu. Není dobré nechat se uchlácholit nepodloženým tvrzením, že o nic nejde. Pokud jsem si nahmatala bulku v prsu, chci vědět, zda jde o nezhoubnou bulku nebo o rakovinu. Každá z nás musí v pudu sebezáchovy udělat vše pro to, aby byla co nejdříve zdravá.