Mamografie je základní vyšetřovací metodou u žen nad 40 let. Provádí se na speciálních rentgenových přístrojích (mamografech) pomocí měkkého rentgenového záření.

Každý prs Vám je ve stoje osnímkován ze dvou odlišných úhlů a je při tom mírně stlačen mezi podložku a kompresní desku. Může se Vám to zdát trochu nepříjemné, nemělo by to však být bolestivé. Dostatečně silné zmáčknutí prsu je nutné pro dosažení kvalitního snímku a sníží se tím i dávka záření.

Vzniklé mamografické snímky jsou ihned odeslány lékaři ke zhodnocení. Je-li snímek dostatečně přehledný a nejsou na něm žádné podezřelé změny, je tím Vaše vyšetření ukončeno.
Někdy se stane, že lékař nemůže pouze z mamografického snímku určit, že jste zdravá. V tomto případě Vám ještě doplní ultrazvuk, nebo Vám nechá zhotovit ještě  speciální snímky (tzv. projekce).

Jak probíhá vyšetření na mamografu

Při příchodu na vyšetření si vyberete pořadové číslo a vyčkáte, až se Vaše číslo zobrazí na obrazovce. Čekání si můžete zpříjemnit občerstvením z automatu či čtením denního tisku.

Po zobrazení Vašeho čísla na obrazovce se přesuňte na recepci a předejte sestře v recepci žádanku, kartičku pojišťovny a číslo z vyvolávacího systému.
Na recepci budete zapsána a podle požadavku na žádance Vás pošleme na mamografické nebo ultrazvukové vyšetření.

Nezbytnou součástí každého vyšetření je vyplnění osobní anamnézy, kterou u nás zadáváte pohodlně do tabletu. V případě nejasností není nic jednoduššího, než se zeptat sestry v recepci, která Vám vždy ráda poradí.

Pokud přicházíte na mamografické vyšetření, posadíte se do mamografické čekárny a odnesete si sebou také dokumentaci, kterou obdržíte na recepci.

Mamografická čekárna - Háje

V mamografické čekárně se posadíte a vyčkáte na vyvolání svého čísla, které jste si vybrali při příchodu.

Vstoupíte do dveří, nad kterými se zobrazilo Vaše číslo. Kabinku si nezapomeňte zamknout.

V kabince si odložíte do půl pasu (včetně podprsenky) a vyčkáte, až Vás radiologická asistentka zavolá.

Při samotném vyšetření je velmi důležité s radiologickou asistentkou spolupracovat, protože každý prs se rentgenovými paprsky snímkuje dvakrát v odlišné poloze.

Radiologická asistentka Váš prs položí na podložku mamografu do ideální pozice a přimáčkne jej, aby byl prs při snímkování v neměnné poloze. Tento moment vyšetření může být nepříjemný, neměl by však být bolestivý.

Mamografie prsu

Stlačení prsu (komprese) je nezbytné pro provedení kvalitního vyšetření. Nepříjemné pocity tlaku je potřeba vydržet, bez něj nebude snímek kvalitní.

Po mamografickém vyšetření se obléknete a posadíte se v čekárně, kde vyčkáte na výsledek. Celé vyšetření i s výsledkem trvá přibližně 30 minut. Zatímco čekáte na svůj výsledek, lékaři pečlivě prohlíží a popisují Vaše snímky.

Výsledek vyšetření obdržíte v místnosti výdej výsledků, do které vstoupíte po vyvolání Vašeho čísla.

Výsledek dostanete do ruky. Je Vaší povinností odevzdat jej Vašemu lékaři. Nezapomeňte, že i on netrpělivě čeká, jak Vaše vyšetření dopadlo. Tímto je pro Vás vyšetření u konce.

V některých případech je potřeba doplnit Vaši mamografii ultrasonografickým vyšetření. Jedná se o standardní postup. S Vaší dokumentací pokračujte dále chodbou do ultrasonografické čekárny.