Leden, měsíc předsevzetí

zdroj obrázku: Novinky.cz

Je leden, což pro nás většinou znamená pomyslný nový začátek. Starý rok skončil, nový přináší naději, že bude líp a že si to konečně všechno uděláme po svém. Každá máme nějaké favority na změnu. Jedna chce zase zhubnout 5 kilo, druhá by se ráda naučila něco nového, třetí by chtěla oprášit šicí stroj a další by chtěla číst více knih. Jenže se nám to často nedaří, vymlouváme se, že nemáme čas, a nebo je to pro nás příliš drahé. Tak milé dámy, jak je to tedy s předsevzetími? Která mají smysl a nezruinují náš denní rozvrh a měsíční rozpočet?

Rozšířit si obzory

Nejméně populární rozhodnutí se týká vzdělávání. Někdy tak trochu tušíme, že jsou naše obzory o něco užší, než by bylo vhodné a díky tomu snadno podléháme různým dezinformacím a mýtům. Chtít vědět víc je však lidská přirozenost, i když ji v nás mnohdy velice úspěšně zabila povinná školní docházka. Zvláště tedy my, dříve narozené, můžeme často na nějaký osobní rozvoj a vzdělávání velmi snadno rezignovat. A to je velká škoda, protože s rozvojem moderní techniky se nám otevírají dveře nejen k převážné většině informací, ale také k novým možnostem, aniž bychom musely vytáhnout paty z bytu. A to se teď, když sněží, docela hodí. Pokud čtete tento článek, máte přístup k internetu. Proč ho tedy nevyužít na maximum?

Moderní zdroj informací jsou tzv. Podcasty. Je to poměrně nové médium, i když v zahraničí již vcelku běžné. Jedná se o příspěvek podobný rozhlasovému pořadu, který však neposloucháte pravidelně z rádia, ale podle toho, jak jeho autor vydá nový díl na internetu. Zajímavý je např. podcast Petra Ludwiga, který si zve zajímavé hosty a hovoří i o osobním rozvoji nebo třeba jen aktuálních tématech. Najdete jej pod názvem Deep Talks.  Podcast se otevře, když kliknete sem.

Pokud je pro Vás tento typ rozhovorů nepohodlný, můžete poslouchat Český rozhlas (odkaz přímo zde). Své podcasty člení podle témat, takže Vám nic zajímavého neunikne. A při poslechu můžete vesele vařit nebo háčkovat.

Pro akčnější typy dam jsme objevili zajímavou nabídku Městské části Praha 7. Pořádá celou řadu vzdělávacích kurzů za zvládnutelný poplatek, více informací naleznete na webu Městské části Praha 7. Také další městské části nabízejí pro své obyvatele vzdělávací a kulturní vyžití. Výborným zdrojem informací jsou především radniční noviny, kde se dozvíte všechny aktuální informace a novinky. Další možností jsou regionální noviny, kde získáte informace z celé oblasti. My si rádi přečteme třeba Náš region.

Více si číst

Poměrně oblíbené předsevzetí je čtení dobrých knih. Kde vzít čas a nekrást a jak vlastně poznám dobrou knihu? Předně, čas máme na to, na co samy chceme. Jděte si lehnout o hodinku dřív a ušetřených 60 minut můžete nadšeně listovat stránkami knih. Recenze na ty dobré najdete třeba na https://www.cbdb.cz/clanky-recenze, a abyste nezkrachovaly, zaregistrujte se do knihovny. Hrozící penále Vám předsevzetí může výrazně usnadnit. A pokud si přesto potrpíte na knižní novinky, sledujte weby velkých knižních paláců, které na nejlepší tituly upozorňují s železnou pravidelností. Zkuste si projít třeba Knihy Dobrovský, LUXOR, nebo Kanzelsberger. A určitě znáte i Levné knihy, kde seženete opravdové perly za zlomek původní ceny.

Myslet na sebe a své zdraví

No ono se to řekne, myslet na sebe a své zdraví. Předsevzetí je to moc hezké. Ale je vůbec možné své návyky nějak změnit? Ale ano, je to možné. Dávejte si menší cíle, jak říká Petr Ludwig ve své knize Konec prokrastinace, slona sníst můžete, ale po kouskách. Pokud je pro Vás změna nějakého návyku velká jako slon, rozporcujte ji na menší kousky. Potřebujete se dostat do kondice? Spojte příjemné s užitečným a začněte s procházkami. V Praze je to snazší díky výborné síti MHD, takže nemusíte chodit jen kolem svého domu. Pomocníkem za procházkami může být portál Praha neznámá, který jednak pořádá komentované procházky, a také Vám představí zajímavé tipy, kam se vydat po vlastní ose. A možná se dozvíte také něco nového 🙂 Jestli dáváte přednost cvičení pod odborným vedením, zkuste se objednat do fyzioterapeutického centra Kinisi. Je to sice lán cesty, ale milá recepční a zkušení fyzioterapeuti Vám všechno vynahradí a domů půjdete zvesela.

Velký strašák je po čtyřicítce stále se zvyšující krevní tlak. Ruku na srdce, kdo by chtěl brát léky? Nikdo, do šedesáti jsme v podstatě mladá děvčata a máme plno elánu, takže pilule nechme těm neaktivním a zatočme s tlakem přirozeně. Věděly jste, že stačí vyměnit kávu za bezkofeinovou variantu, aby se to na našem krevním tlaku projevilo v dobrém? Co to tedy je bezkofeinová káva shrnují autoři projektu Piccolo neexistuje. Kam si na ni můžete vyrazit s přítelkyněmi? Co třeba stylová kavárna Můj šálek kávy v Karlíně nebo cukrárna a kavárna Alchymista na Letné? Další kouzla s krevním tlakem můžete podnikat také v kuchyni. Tipy a triky naleznete na stránce tlakoměry.cz, včetně báječných receptů. A pokud si chcete být opravdu jistá, v příjemném prostředí interní ambulance na Senovážném náměstí můžete všechny trable konzultovat s lékařem. Objednací termíny jsou tam překvapivě krátké a po návštěvě se doslova nabízí procházka od Jindřišské věže až na Staroměstské náměstí, kde se pokocháte rekonstruovaným orlojem. A pokud budete pokračovat až na druhou stranu Karlova mostu, můžete se ponořit do světa kouzel a revoluce ve filmových tricích v Muzeu Karla Zemana.

Další kámen úrazu v povinnostech bývá návštěva zubaře. Asi nikdo tam nechodíme rádi, navíc ruku na srdce, s přibývajícím věkem se návštěvy dokáží patřičně prodražit. Preventivní prohlídky však zajistí snížení částek vydaných za opravu a úpravu chrupu a jsou pln hrazeny zdravotní pojišťovnou. Nárok na ně máme 2x ročně, proč toho tedy nevyužít? V blízkosti Písecké brány a parku Charlotte Masarykové je v nenápadné vilce nová Dentální klinika Hradčanská. Tým profesionálních zubařů se o Vás postará při všech potížích, a přitom Vás nezruinují. Výhodou je vlastní zubní laboratoř a dentální hygienistka. A pokud si návštěvu naplánujete na jaro, zajděte si při té příležitosti na výstavu Předjaří na Pražském hradě. Letos se koná od pátku 1. do neděle 10. března 2019 a jejím tématem je minulost a přítomnost Královské zahrady. Vedle celé řady reprodukcí historických plánů Vám budou přiblíženy dobové způsoby výsadeb a pěstování venkovních i přenosných rostlin. Výstava se každý rok koná v Empírovém skleníku Pražského hradu, vstupné je symbolické.

Také na mamograf často zapomínáme, přitom se jedná o nejefektivnější metodu prevence rakoviny prsu, jaká byla dosud vynalezena. Pokud jste již více než dva roky nebyla, využijte lednové předsevzetí k další návštěvě. V Breast Unit Prague máme dvě centra, můžete si vybrat, zda preferujete Háje a nebo raději Hradčanskou. Mammacentrum Hradčanská má jednu velikou výhodu! V přízemí pod vyšetřovnami se nachází výborná kavárna Místo, kde Vám uvaří perfektní kávu a pokud přijdete dopoledne, odměníte se za chvilku nepohodlí na mamografu skvělou snídaní.

Trávit čas s rodinou

Jakmile vyhlížíme vnoučata nebo se nám pubertální potomci začnou názorově vzdalovat, uvědomíme si, jak cenné s důležité je trávit čas s rodinou. Neznamená to jen setkání u nedělního oběda nebo v pátek večer u televize. Společně strávený čas může být opravdová zábava, je velká škoda, že toto předsevzetí si nedáváme často. Přibližte se mladší generaci své rodiny a zkuste jí přitom předat něco ze svých dovedností. Když na to půjdete chytře, všechno se Vám stokrát vrátí. Tak třeba začněte tím, že oprášíte šicí stroj nebo háček a pletací jehlice. Ruční práce se zase dostávají do popředí i u našeho potomstva, jen se tomu říká moderně Homemade nebo Do It Yourself. V dobách nedávno minulých to znamenalo Udělej si sám, ale zatímco nám mnohdy nic jiného ani nezbylo, dneska je otázka společenské prestiže něco umět udělat rukama. Naše děti k tomu používají aplikaci Pinterest. Prakticky neexistuje věc, kterou na této stránce nenajdete. Pokyny je lepší zadávat v angličtině, protože se jedná o celosvětovou síť tvůrců, ale nacházet můžete opravdu zajímavé věci. Stačí vnuka nebo dceru požádat a uvidíte, jak ochotně Vás naučí s touto stránkou plnou nápadů pracovat. Až si Vaše 15letá vnučka sama ušije sukni, určitě si začne více vážit svého oblečení.

Mladší děti zaujme spíše tvoření dortů a cukroví; i ty Vás dokáží patřičně vyškolit, kde a jak se nápady na zdobení hledají. Se znalostí Pinterestu si vybudujete skutečný kult moderní mámy – tety – babičky. A když i za cenu ulepené kuchyně dovolíte Madlence pomazat dort máslovým krémem, vytvoříte jí vzpomínky na celý život. A o tom to přece všechno je.

Navštivte naše moderní mamografické centrum